Translator online | ATT@ATT.PL | Biuro Tłumaczeń ATT
Wyślij dokumenty do wyceny
Biuro tłumaczeń ATT

Translator online

Translator, czyli komputerowy tłumacz online

Tłumacz online, translator do samodzielnego tłumaczenia, tłumacz komputerowy, tłumaczenie maszynowe, tłumaczenie automatyczne, itd., itp.. To są po prostu określenia programów komputerowych. Wykonawcą tłumaczenia jest w takim przypadku jakiś zestaw komend działający na jakiejś bazie danych. Ten zestaw komend odnajduje słowa najbardziej pasujące statystycznie do słowa tłumaczonego, do słów przed tym słowem i za tym słowem.

Czy informatyczne narzędzia do automatycznego tłumaczenia naprawdę stoją w opozycji do tradycyjnej pracy tłumacza?

Biuro Tłumaczeń ATT prezentuje swoją opinię na temat translatorów tłumaczących online

To, co przed epoką komputerów musiał napisać tłumacz na kartce papieru, dziś może być przetłumaczone przez komputer. W niektórych przypadkach (dotyczy to tylko prostych tekstów) z powodzeniem przetłumaczone maszynowo bez żadnego udziału człowieka. Jedynym warunkiem korzystania z tych internetowych udogodnień współczesności jest wcześniejsze stworzenie słowników. Następnie napisanie odpowiednich algorytmów tłumaczenia. Wykorzystają one zasoby słownikowe. Połączą ze sobą odpowiednie znaki według ustalonych w tych algorytmach reguł językowych.

Co się dzieje na rynku usług językowych w latach 20 XXI wieku

Obecnie cały impet wydawców słowników internetowych, twórców wyszukiwarek i współpracujących z nimi instytucji naukowych, lingwistów, tłumaczy i niektórych biur tłumaczeń zajmujących się tak zwaną „lokalizacją” nakierowany jest na wykorzystanie istniejących słowników i pisanie algorytmów pozwalających… no właśnie! W tym miejscu należy się zatrzymać i wyjaśnić, że marzenia o zastąpieniu pracy tłumacza przez słowniki z podpiętymi do nich algorytmami to mrzonki, przynajmniej jeśli chodzi o dobre tłumaczenie. Jest jeden zasadniczy powód natury językowej: pojedynczy język (a co dopiero zestawienie dwóch języków) jest systemem komunikacji niezwykle bogatym, ale też otwartym. To znaczy, że język (system kodów!) jest połączonym z innymi systemami kodów, np. z rozmaitymi kodami kulturowymi. Zawarte w tych kodach znaczenia potrafią być unikalne terytorialnie, czasowo, kulturowo i językowo. Te systemy kodów są czasami zamknięte, ale w większości są otwarte i zmienne. Nie sposób objąć ich wszystkich algorytmem, bo są nieskończone i wciąż się zmieniają.

Tak zwana AI, czyli „sztuczna inteligencja”

Po roku 2021 programy do tłumaczeń automatycznych stały się dla każdego biura tłumaczeń podstawowym narzędziem pracy. Bardzo przyspieszają proces tłumaczenia – nie każdego, ale w bardzo wielu przypadkach. Bardzo przyspieszają, ale nie zastępują tłumacza.

Tłumaczenie maszynowe, czyli sztuczna inteligencja podpięta do programu typu CAT

To jest właśnie określenie procesu tłumaczenia z użyciem sztucznej inteligencji podpiętej do programu CAT. Przy czym w 2023 roku ten proces tłumaczenia jest już jedynym sposobem tłumaczeń. Żadne biuro tłumaczeń nie utrzymałoby się na rynku, gdyby nie stosowało powszechnie sztucznej inteligencji do podtłumaczania, czyli przygotowywania tekstów do tłumaczenia. Co zatem robi tłumacz? Przede wszystkim czyta, analizuje i decyduje, bo sztuczna inteligencja tego ostatniego nie umie zrobić w sposób ludzki. Swoje decyzje opiera na statystyce, a przecież nie o to chodzi w tekstach tworzonych przez ludzi twórczych, którzy pracują w biznesie.

Więcej o nas samych znajdziesz tutaj:

 

Tłumaczenia online

Biuro Tłumaczeń ATT funkcjonuje na rynku od 1998 roku oferując tłumaczenia online, techniczne, prawne, finansowe, medyczne i marketingowe.

Nasz model współpracy

Wdrożone i sprawdzone procedury obsługi zapewniają klientowi możliwość uzyskania przejrzystych i pełnych informacji na każdym etapie realizacji tłumaczenia. Kontaktujemy się z naszymi Klientami za pośrednictwem wszystkich dostępnych kanałów komunikacji. Analizujemy przesłane dokumenty pod kątem najlepszego dostosowania warunków realizacji do potrzeb klienta. Ponieważ używamy narzędzi wspomagających tłumaczenie (CAT), możemy wykorzystać posiadane przez klienta bazy terminologiczne bądź je dla niego stworzyć lub rozbudować.

Ważnym elementem w tłumaczeniach online może być budowanie internetowej wizytówki firmy, czyli lokalizacja językowa strony www. Nie warto tych treści pozostawić niedotłumaczonych, czyli zdać się na sztuczną inteligencję i translatory online, a nawet na wbudowane tłumaczenia online wyszukiwarek internetowych.

JASNE ZASADY

 • Skontaktuj się z nami. Wyślij do nas wiadomość e-mail lub skorzystaj z formularza kontaktowego na naszej stronie internetowej.
 • Prześlij do nas dokumenty przeznaczone do tłumaczenia online z wszystkimi niezbędnymi danymi.
 • Poinformuj nas, czy istnieje konkretna data wykonania tłumaczenia, czy po prosty zależy Ci na przetłumaczeniu dokumentów w dowolnie ustalonym przez nas terminie.
 • Jeśli dysponujesz materiałami referencyjnymi lub bazami terminologicznymi, które ułatwią i skrócą proces tłumaczenia online, również warto nam je udostępnić.
 • Teraz my analizujemy przesłane dokumenty z wykorzystaniem narzędzi wspomagających proces tłumaczenia (CAT).
 • Tworzymy najbardziej korzystną dla Ciebie ofertę na tłumaczenie online.
 • Po zapoznaniu się z zaproponowanymi przez nas warunkami realizacji zamówienia (cena, wysokość rabatu, termin), prześlij do nas mailowo akceptację warunków oferty. My sporządzimy kompletny formularz zamówienia, który będzie wymagał tylko Twojej elektronicznej akceptacji.
 • Następnie przystępujemy do realizacji zamówienia. Tłumaczymy i weryfikujemy każde tłumaczenie pod kątem poprawności stylistycznej, ortograficznej, gramatycznej i interpunkcyjnej.
 • W ustalonym na formularzu zamówienia terminie przesyłamy do klienta przetłumaczony komplet dokumentów w wersji elektronicznej.
 • Czekamy na ostateczne potwierdzenie otrzymania przetłumaczonych dokumentów i wystawiamy fakturę, którą przesyłamy na wskazany adres poczty mailowej.
 • Czekamy na kolejne zapytanie na tłumaczenie online.

PEWNE DECYZJE

Takie przemyślane podejście biznesowe gwarantuje sprawny przebieg procesu obsługi zamówienia, czego efektem są wysokiej jakości tłumaczenia specjalistyczne z bardzo korzystną dla klientów relacją jakości do ceny.

Tłumacz ukraiński Warszawa

Słownik techniczny polsko-niemiecko-angielski

Jak znaleźć dobre biuro tłumaczeń?

Tłumaczenia umów

Tłumaczenia artykułów naukowych

Język mówiony a język pisany

Tłumaczenia ukraiński Łódź